Kvásek + kváskový chléb

Kvásek + kváskový chléb

Zdravím vás všechny, dneska jsem si pro vás připravila postup, jak si založit svůj vlastní kvásek + k tomu vám sem dám recept podle, kterého peču kváskový chléb. Doufám, že jsem postup sepsala, tak aby jste mu rozuměli a vše dopadlo, tak jak má. Držím vám palce.

Co budete potřebovat:
1 velká sklenice (nejlépe velká okurková)
žitná mouka (osvědčené: Babiččina volba žitná hladká i žitná chlebová, Pernerka žitná hladká, Billa                          bio žitná mouka celozrná)
voda
vařečka, váha, kuchyňská utěrka či ubrousek

Postup:


Začínáme ve 21:00

První den:
Sklenici si pořádně vyčistíme kuchyňskými utěrkami, aby v ní nebyli žádné nečistoty, bakterie a další špína. Poté si sklenici položíme na váhu a navážíme 100g žitné mouky, přilijeme 125ml vody a druhým koncem vařečky pořádně promícháme. Víko sklenice přikryjeme kuchyňskou utěrkou a necháme stát někde na teplém místě (nejlépe tam kde není průvan a rány jako např: na lince, kde se klepou řízky.

Druhý den:
Ve 21:00 si vezmeme sklenici a přidáme do ní tentokrát 50g žitné mouky, přilijeme 125ml vody a promícháme. Nebojte nic se nestane, když se to míchá. Tohle bývá častá otázka, ale nic se s kváskem nestane. Přikryjeme stejnou utěrkou a zase necháme na teplém místě stát 24h.

Třetí den:
Kvásek už by měl lehce bublat, mě dokonce přetekl, protože jsem měla malou sklenici, ale ještě nejsme u konce. Už byste měli cítit lehce nakyslý zápach. Do sklenice přidáme 50g žitné mouky60ml vody a promícháme. Přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě.

Čtvrtý den:
Kvásek by měl krásně bublat, a proto přidáme zase stejné množství jako předešlý den tj. 50g žitné mouky a 60ml vody, zase promícháme a necháme stát.

Pátý den:
Ve 21:00 je již hotovo a můžete klidně zadělat rozkvas na chléb, ale pokud péct nechcete tak kvásek akorát přikrmte 50g žitné mouky a 60ml vody, promíchejte, přiklopte utěrkou, já ještě zagumičkuju, a dejte do lednice na cca týden.

Udržování:


  1. Kvásek si vyndáme ráno před dnem D (den D myslím den, kdy budeme péct chleba např: když chci péct v úterý, kvásek vyndám v pondělí) Necháme ho stát někde na teplém místě, aby se aklimatizoval, ale nic s ním neděláme.
  2. Večer téhož dne cca ve 21:00 si zaděláme rozkvas (viz recept níže)
  3. Zbytek kvásku dokrmíme 50g žitné mouky a 60ml vlažné vody, promícháme a necháme den na teplém místě, aby začal kvasit.
  4. V den D v 9:00 zaděláme těsto na chleba z rozkvasu a necháme 2 hodiny kynout na teplém místě.
  5. V 11:00 prohněteme těsto a vytvarujeme do tvaru chleba a vložíme do ošatky/mísy vystlanou utěrkou a vysypanou moukou a necháme 1 hodinu kynout.
  6. Ve 12:00 vložíme plech do trouby rozehřáté na 240 stupňů
  7. Po cca 20 minutách na plech vyklopíme chléb a pomažeme vodou.
  8. Pečeme 15 minut na 240 stupňů a potom snížíme teplotu na 180 stupňů a necháme péct cca 25-30 minut.
  9. Ve 21:00 dne D dokrmíme kvásek 50g žitné mouky a 60ml vlažné vody, promícháme a vložíme do lednice zase na 5-6 dní.




Když nechceme péct postupujeme úplně stejně až na zadělávání rozkvasu a chleba. Držte se bodů 1,3,9 ostatní jsou k chlebu.


Recept:


Na rozkvas:
80g kvásku
200g žitné mouky
200ml vlažné vody

Na těsto:
420g hladké pšeničné nebo jakékoliv mouky
200ml vlažné vody
12g soli
1 lžička chlebového koření (nebo ½ lžičky mletého anýzu a ½ lžičky mletého koriandru)
2 lžičky kmínu (dávám 1 lžičku mletého a 1 lžičku celého)
(+ nějaké další semínka)

Rozkvas:              Vše smíchat v míse, přikrýt fólií, sáčkem nebo utěrkou a nechat na teplém místě                                    stát.

Těsto:                   Rozkvas smíchat s vodou, přidat mouku a vše ostatní. 15 minut vypracovávat, aby        těsto bylo hladké. Nechat kynou

Komentáře